מה אני יכול לעשות בדירה שכורה?

היי, אני נכנס בשבוע הבא לדירה שכורה עם חבר שלי והדירה ממש סבבה חוץ מהמטבח שלה שהוא ממש ישן וכל המכשירי חשמל בו ישנים. השאלה שלי היא מה מותר לי לעשות בדירה ככה שבעל הבית לא יבוא אליי בטענות אחר כך? למשל, חשבנו לצבוע את הארונות מטבח מחדש - זה משהו שאנחנו צריכים לבקש אישור בשבילו מבעל הבית? ומה לגבי המכשירי חשמל? אנחנו יכולים להחליף אותם או שאנחנו חייבים להחזיר את הדירה עם המוצרי חשמל שהיו בה בהתחלה? יכול להיות שנוכל להתחלק בתשלום ואז זה יישאר בדירה אחר כך או משהו כזה? ועוד דבר אם מישהו כאן יודע - הלוואה דיגיטלית כמו זאת שפה https://www.bankhapoalim.co.il/he/loans/digital-loan זה משהו שמקבלים ממש מהר? והם שואלים למה אני צריך את ההלוואה? ואפשר לקחת ככה משהו כמו 5000 ש"ח או שזה מיועד לסכומים יותר גדולים?

בעיקרון בחוזה אשר חתמת ,אמורים להיות סעיפים עם פרשנויות, לנושאים אשר ציינת. באם אין כאלו ,דבר עם בעל הדירה וכאשר תגיעו להסכמות ,תעלו זאת על הכתב.
הלוואה - הבנק ‘ישמח’ לתת לך הלוואה, לא רק בסכום של 5,000 ש"ח, עלייך לבדוק את תנאי ההלוואה, ריבית ,מס’ תשלומים, פרעון מוקדם ולהשוות זאת להלוואות אחרות ,חוץ-בנקאיות.
בהצלחה - עופר

למעשה, ראוי היה לשאול: “מדוע אין בעל הדירה שלי מחויב לתחזק את הדירה ואת המתקנים והמכשירים שבה, ולחדש אותם מדי מספר שנים סביר לפי הצורך?” … אבל ישראל היא מדינה בה החוק מוטה לרעת שוכרים ולטובת משכירים, לכן החובות החלים על משכירים הם מצומצמים, וגרוע מכך - עמומים.

אף על פי כן - חשוב לקרוא את חוק השכירות והשאילה, ובמיוחד את סימן ו’ העוסק בשכירות דירה ומגדיר מעט תנאים, זכויות וחובות.

מקובל להסדיר - אם בכלל - את חובות המשכיר לתקן ולחדש מתקנים בדירה המושכרת בחוזה השכירות עצמו, כפי שכתבו אחרים, וזוהי ההזדמנות הטובה ביותר לעשות זאת.

לאחר שאמרתי את כל זה:

• כל שינוי קבוע במושכר - ראוי שייעשה לפחות בהודעה למשכיר, ולרוב מצריך הסכמה שלו. בפרט:
    • צביעה של ארונות המטבח מצריכה אישור.
    • החלפת מוצרי חשמל מצריכה אישור - אלא אם מוצרי החשמל אינם מוגדרים חלק מן המושכר; אך גם אז - תאם עם הבעלים.
  • בעקרון, עליך להחזיר את “המושכר” - הדירה וכל החפצים שבה המוזכרים בחוזה השכירות - כפי שקיבלת אותו, עד כדי הבלאי שבשימוש סביר.