עוד רעיון לסקירה: מפסקי תאורה אלחוטיים

עוד נושא בו אני רוצה לעודד את צוות האתר לסקור מוצרים:

מפסקים אלחוטיים לשליטה בתאורה (או מעגלים חשמליים אחרים).

ואפילו - יש מוצרים של Xiaomi בתחום הזה… בסדרת Aqara.

הרעיון:

• את/ה רוצה להזיז את מקומו של מתג תאורה, אבל אין לך כסף/רשות להתעסק בחציבה ובחיווט-מחדש.
  • את/ה רוצה לשלוט באותה מנורה מכמה מקומות בחדר, אבל לא התקינו לך מפסקים-מחליפים ואת החיווט המתאים.

הפתרון:

HTB2

מפסק “דמה”, אשר לא סוגר או פותח את המעגל החשמלי של התאורה, אלא משדר אות רדיו למקלט. המקלט שממוקם על המעגל ממש מנתק או מחבר את המעגל כשהוא מקבל אות.

יש כמה יצרנים של פתרונות כאלו, עם ואריאציות של 100% ויותר במחירים, וכל מיני אפשרויות כגון ריבוי מפסקים לאותה מנורה, או להיפך - מפסק אחד למספר מנורות וכולי. יש גם “קיטים” עם כמה יחידות שנמכרות יחד. וישנן כל מיני שאלות כמו:

• האם זה יתאים למימדי השקעים/המפסקים בארץ?
  • האם מצמידים עם ברגים או עם הדבקה, והאם זה מחזיק?
  • מה גודל תיבת המפסק (המקלט)? האם הוא קטן מספיק?
  • מה טווחי השידור?
  • האם מפסק-הדמה ניזון מחשמל או מסוללה? או שמא - עובד כמו דינמו מן הלחץ של הלחיצה?
  • מה אורך חיי הסוללה?
  • האם אפשר להחליף את הפלסטיק עם מפסקים אחרים, כך שהמפסק ייראה כמו מה שיש לי עכשיו?

ועוד.

אם זה רק לתאורה ממליץ בחום רב על הפתרון הפשוט והמעולה הזה:

לא, זה לא מה שאני מדבר עליו, כי:

• דיברתי על מפסק קבוע, ולא שלט-רחוק נייד. נכון שאפשר “להדביק” את השלט לקיר אבל… נו… זה לא זה.
  • בחלק גדול מאוד (רוב?) של גופי התאורה אין הברגת E27
  • בחלק גדול מאוד (רוב?) ברוב גופי ה-E27 אין אפשרות להאריך עד כדי כך את ההברגה
  • (פחות חשוב לי) רוצים לשלוט גם על דברים שאינם גופים תאורה.

אבל גם ההברגה עם שלט רחוק היא מעניינת. יש גם שקעים עם שלט רחוק, וגם הם דבר מעניין, אבל כאמור לא מה שאליו התכוונתי.

כפי שכתוב בכתבה, קצת דבק דו-צדדי ומדביקים את השלט איפה שנוח בבית. למעשה ככה זה אצלי בבית.
לגבי מה שאתה מדבר ספציפית, החברה מספר 1 בתחום מזה שנים רבות הינה sonoff

העניין היחיד הוא שבדרך כלל אנחנו נמנעים מלסקור מוצרים שדורשים התקנת חשמלאי

אחרי כמה בירורים משלי, קניתי מפסקים אלחוטיים מחנות מקוונת ב-AliExpress של יצרן שנקרא KTNNKG (אלו רשאי תיבות). בינתיים אני די מרוצה, אם כי עוד לא הספקתי להתקין את כולם. ההתקנה היא די פשוטה, חוץ מבעיה אחת: צריך למצוא מקום בתוך גוף התאורה לקבוע אליו את רכיב המקלט; ואין תושבות להברגה על המקלט הזה, כך שצריך בשבילו מדפון, או אזיקונים, או מיקום על “רצפת” גוף התאורה וכולי. עדיין, זה שינה את חיי שינוי עצום לטובה לעומת מחיר של כ-50 ש"ח למפסק.

הבעיה של המוצרים האלה היא בטיחות חשמלית. למורצים האלה אין תקן בטיחות אמיתית בדרך כלל… ישנו מותג מאוד נפוץ בעולם שנקרא sonoff למשל ולצערי ראיתי המון עדויות ברשת כולל תמונות שזה פשוט נשרף לאנשים. זאת הסיבה שלמרות שקניתי מכשירים מהם לסקירה מעולם לא העלתי אותה, אני לא רוצה להמליץ על משהו שעלול לגרום שריפה.