כרטיס אשראי Fuze Card: מיני סקירה + דיס המלצה

(מתנצל מראש שאין תמונות. אם תקראו עד הסוף תבינו למה)

מי לא מכיר את תחושת התסכול אחרי שקונים ארנק חדש, מתחילים למלא אותו בכל הכרטיסים (כמה כרטיסי אשראי, כרטיס מועדון של רשת כלשהי, כרטיס מתנה שקיבלת לחג, כרטיס קופת חולים, כרטיס YOU הירוק בשביל 7% הנחה, רשיון נהיגה, תעודת זהות, ועוד ועוד), ופתאום הארנק מתחיל להיראות הרבה פחות יפה ממה שנראה בחנות.

במשך זמן רב חיפשתי פתרון, ואפילו ניסיתי מספר ארנקים בפורמטים שונים (לאורך, לרוחב, ארנק מינימליסטי, ארנק ממתכת וכו’), אבל אף אחד לא נתן את הפתרון לאחסון של כ-8-10 כרטיסים, שזו להערכתי כמות הכרטיסים הממוצעת בארנק בימינו (לא מתוך מחקר מעמיק, אלא סתם מתוך מדגם לא מייצג).

לפני כשנתיים שמעתי באחת הקבוצות על כרטיס “חכם” שאמור להחליף את כל הכרטיסים המגנטיים בארנק.

החסרון היה המחיר הגבוה (כ-450 ₪).

ואז, בחודש יוני 2019, לפני קצת יותר משנה, במבצע של מועדון הנוסע המתמיד של אל-על, החלטתי “לפנק את עצמי” עם כרטיס כזה (תמורת ויתור על כמה נקודות).

תוך כמה ימים הכרטיס הגיע עם שליח של פדקס, באריזה מהודרת בצבע שחור מט.

ביחד עם הכרטיס הגיע חוברת הוראות קטנה בעברית ובאנגלית, קורא כרטיסים (שמתחבר לשקע אוזניות בטלפון), ומטען עם חיבור Micro USB.

בדיעבד, הייתי צריך כבר לחשוד שמדובר בטכנולוגיות ישנות. כרטיס מגנטי ללא צ’יפ EMV, מטען עם חיבור Micro ולא Type-C, קורא כרטיסים עם חיבור אוזניות… אבל ההתלהבות מהמוצר החדש האפילה על החשדנות.

מיד לאחר הטעינה הראשונית, וההפעלה הראשונית, ביצעתי את הצימוד של הכרטיס לאפליקציית eCARD המשמשת לניהול הכרטיסים שבו (אגב, ההרשמה לאפליקציה לא ממש ידידותית, בעיקר אם שכחת סיסמה).

החיבור לכרטיס מתבצע באמצעות Bluetooth, כאשר הסריקה של הכרטיסים ה"רגילים" מתבצעת דרך האפליקציה, אך היא לא שומרת את המידע על המכשיר הסלולרי או על הענן, אלא רק על הכרטיס עצמו.

בימים הראשונים, השתמשתי בכרטיס בכל הזדמנות. תחנות דלק, סופרמרקטים, קופת חולים (אפילו עם הכרטיסים של האישה והילדים), ואפילו סרקתי את הכרטיס של “ביחד בשבילך” של אשתי.

בכ-95% מהחנויות הכרטיס עבר ללא בעיות, אולם במקרים בהם לא עבר, הלב שלי כמעט נדם כשראיתי את הקופאית מנסה לשפשף את הכרטיס על השולחן או על הבגד כדי לשפר את קריאת הכרטיס.

לאחר כחודש, נסעתי לנסיעת עבודה בגרמניה. החלטתי לא לקחת את הכרטיס איתי, מאחר ובאירופה כל התשלומים מתבצעים contactless (ע"י קירוב הכרטיס לקורא) או באמצעות EMV (צ’יפ), כך שהכרטיס לא יהיה שמיש. כמו כן פחדתי להסתבך בטענות של זיופים וכו’.

המשכתי להשתמש בכרטיס עוד כחודש, אבל אז התחילו הבעיות.

בחודש ספטמבר 2019, הכרטיס התחיל להשתגע, נתקע וביצע לעצמו אתחול באופן ספונטני.

לאחר כמה ימים הגיע למצב שהתצוגה נשארה תקועה במצב ביניים (חצי מופיעה חצי מחוקה).

לאחר מספר ניסיונות לטעינה, הכרטיס חזר לעצמו ונדלק, ולאחר מספר הפעלות שוב נתקע והשתגע.

אז בוצעה החלפה לכרטיס חדש.

כמובן שכל החלפה כזו מלווה בסריקה מחודשת של כל הכרטיסים, שזו משימה מייגעת, בעיקר כשהכרטיסים לא נמצאים כולם לידי (זוכרים? כרטיסים של האישה/הילדים ואפילו כרטיס מועדון YOU הירוק שתמיד נשאר באוטו).

לאחר פחות מחודש, באוקטובר 2019, הכרטיס נתקע בזמן ההפעלה (במסך הלוגו), ולאחר שיחה ממושכת מול שירות הלקוחות של החברה, שוב ביצעו החלפה (פעם שנייה).

הכרטיס החליפי שהגיע, היה עם מקשים מאוד קשים ללחיצה, ולאחר יומיים נוספים הוא הוחלף שוב (פעם שלישית).

בחודש דצמבר 2019, הכרטיס שוב עשה בעיות בהדלקה, ובכל פעם נדרשו מספר נסיונות, שלעתים נמשכו כמעט 10 דקות, נדלק ושוב נתקע.

לאחר מספר ימים של שיחות מול שירות הלקוחות, הוחלף שוב הכרטיס (פעם רביעית).

לפני כחודש שוב התחיל לעשות בעיות (רק מזכיר לכם שהיה לנו תקופת סגר-קורונה ובזמן הזה כמעט ולא השתמשתי בכרטיס).

לפני כחודש פניתי שוב לשירות הלקוחות באמצעות הוואטסאפ.

השיחה “נקטעה” באמצע (אני עניתי לשאלה של הנציג, והנציג לא הגיב), ואחרי כשבוע וחצי שוב פניתי לשירות הלקוחות, ואז נאמר לי שהאחריות נגמרה לפני חודש וחצי.

בקיצור, 5 כרטיסים לא תקינים, בתוך 13 חודשים.

ואני לא מדבר על המבוכה שבמקרים מסויימים כשבאתי לשלם הכרטיס לא נדלק, או במסופים מסוימים בהם הכרטיס לא עבר, וזה שאין לו צ’יפ EMV, גורמים לי להצטער מאוד על כך שרכשתי את הכרטיס מלכתחילה.

שורה תחתונה: לא אמין, לא יציב, יקר, בלי צ’יפ EMV ובלי contactless.

ממליץ בחום להישמר ולהתרחק.

תודה על הסקירה המקיפה! אני בטוח שאנשים רבים ישמחו לחוות הדעת מנסיונך האישי! ומי יודע, אולי החברה תיקח לתשומת ליבה ותשפר את המוצר שלה!

ניסיתי לערוך כדי להוסיף כמה תמונות שהצלחתי לצלם או למצוא בטלפון מהפניות שלי לשירות הלקוחות, אבל לא הצלחתי, אז אני מפרסם אותן כאו: