מחשבים ניידים מומלצים! (מהדורת קורונה)

הערות על מחשבי הגיימינג:
המחשב הראשון גרסת 1660 - עולה 6500 ולא כמו שכתוב.
המחשב השני עולה 6664 - זה בלי מערכת הפעלה.
המחשב השלישי של HP - אזל במלאי, אבל נראה שאפשר למצוא בזאפ במחיר דומה.

“המחירים כמובן משתנים מידי יום ולא פעם בעקבות דילים והמלצות שלנו – חנויות משנות מחירים ותנאים או שהמלאי נגמר. המחירים נכונים לזמן הפרסום. מצאתם זול יותר/טוב יותר? מה טוב, מוזמנים לשתף אותנו בתגובות”
הHP זמין במלאי. https://tavi.ly/1K0Q

שלום אלעד, ראשית המדריך חבל"ז, ועזר לי מאוד למקד את החיפוש שלי.
עדיין יש כמה נקודות מפתח שאני מתקשה לפצח ואשמח לעזרתך.
התקציב עד 4000 וקצת (אין הפרש ספציפי כי אני בא עם ראש פתוח גם לשלם יותר אם אני יודע שהמוצר באמת שווה את ההוצאה). אני בכלל לא גיימר, גם לא עורך/מעצב או משהו כזה. מתחיל תואר במדעי המחשב ומחפש מחשב שיוכל לשמש גם לעבודה בהייטק אחרי התואר.
והרי נקודות המפתח הבעייתיות -

1. לא מצליח לדבוק בדגם מסוים, יש envy, vivo, zen, ideapad,yoga… לא מבין מה הכי טוב לי… מפחד בין היתר מבאגים שקראתי עליהם (לוקח כמובן בערבון מוגבל), בעיקר בzen.
  2. ראם בהתאם למאפיינים שלי, להישאר עם 8 או להתעקש על 16 בגלל קימפולים ותכנות ומן הסתם אעסוק בהם.
  3. נוטה מאוד ל14 אינץ’, אבל מפחד מאוד ממקלדת בלי הnumpad אליו אני רגיל. תת-עניין לגבי הנקודה הזו, הenvy נראה מעולה נגיד, אבל הוא 13.3, וגם כאן יש פחד שהגודל לא יספיק לצרכים.
  4. טאץ’, לא חושב שאני צריך וגם קראתי שזה צורך קצת יותר סוללה ממסך רגיל, עדיין יש חוסר ודאות לגבי חיוניות מסך הטאץ’ ואשמח לתובנות וכיוון גם לבי זה.
    וכעת על מה אני סגור ומה חשוב לי -
    א. i5 10210u, הבנתי שהוא לגמרי יספיק. כמו כן יספיק לי 256 ssd, למרות שאין בעיה עם יותר אם זה כלול בדגם מומלץ. לא צריך כרטיס מסך טוב אם בכלל (כנראה שאינטל יספיק).
    ב. אם אפשר לחסוך כמה מאות שקלים על מערכת הפעלה - מושלם, יכול להתקין בעצמי.
    ג. משקל - עד 1.5.
    ד. סוללה שתחזיק ליום לימודים.
    ה. מסך FHD ips חובה.

זהו! יצא ארוך אבל זה באמת כדי למקד אותך כמה שיותר במתן המלצות מתאימות. אעריך מאוד את התייחסותך ותודה מראש :pray:

Reply by BMWE
הקישור ל KSP הוא ל 43 עמודים. קשה למצוא את הלפטופ הספציפי

הקישור הוא לדגם הספציפי בלבד. אם המלאי נגמר אז ksp מציגים את כל הקטגוריה. תבחר באחד הלינקים החלופיים.

שמח שעזרתי,

1. אין צורך לדבוק בשום דגם ושום מותג. כולם טובים וכולם גרועים…יותר חשוב הדגם הספציפי, זמן האחריות, המפרט, כל השאר סתם דעות קדומות או סיפורים של חבר על חבר…יש דגמים מוצלחים מאוד וכושלים לכל מותג.
  2. 8GB יספיק, אפשר לשדרג ברובם לבד אם תצטרך. אם התקציב מאפשר לך על 16.
  3. אין הבדל משמעותי בין 13.3 ל14. ה13.3 נוח יותר בניידות, ה14 קצת נוח יותר לעבודה, אבל ההבדל הוא מספיק קטן שלהזיז כמה סנטימטרים על השולחן קדימה/אחורה ויראה די אותו הדבר.
  4. טאץ’ - רלוונטי בעיקר לכתיבת נוסחאות פה ושם בחלק מהקורסים. לא קריטי.
    אין שום סיבה להשיג היום מחשב שישרת אותך מעתה ועד עולם…בעוד 3-4 שנים ייתכן והדרישות יהיו שונות לגמרי וממילא בכל עבודה בתחום הזה תקבל מחשב מהעבודה, כך שאל תנסה לקנות היום מחשב שיהיה טוב מספיק בעוד 4-5 שנים…זה אומר לקנות מחשב מאוד יקר ולקוות שיספיק, במקום לקנות אחד טוב מאוד ומשתלם מאוד היום, ומקסימום אחד חדש בעוד 4 שנים עם מפרט עדכני וחזק בהרבה ממה שתקנה היום ביוקר, ועדיין תצא עם עודף, אם בכלל תידרש לכך כי כאמור סביר שממילא תקבל מהעבודה בחינם.
    מבחינת מה מומלץ - אם רוצה לחסוך - כל אחד מהמחשבים לכולם - יספיקו לך.
    מאחר והתקציב מאפשר - עדיף לבחור בדגמים ‘למתקדמים’ שמניתי לעיל עם 16GB ראם וטעינת USB-PD שזה פיצ’ר נוח ושימושי שחוסך בקניית מטען נוסף לבית/ללימודים.
Reply by יהודי
כטכנאי מחשבים, אני מאוכזב מהניסוח של המדריך לקנייה כאן. נכון, כונן SSD בדרך כלל הרבה יותר מהיר, אך זה גם תלוי בסוג האחסון (eMMC, לצורך הדוגמה, הוא סוג של אחסון הבזק, אך הוא בערך במהירות של כונן מכני, ולעיתים איטי ממנו), וגם יש לא חיי מדף קצרים בהרבה משל כונן מכני (כונן SSD לא איכותי במיוחד יכול בכיף למות לכם לאחר פחות משנתיים). נוסף על כך, בעייה נפוצה אצל המחשבים הסיניים, הינה קושחה לא יציבה. זו אינה סיבה לא לקנות מותגים סיניים, אלא סיבה להיזהר איזו חברה ואיזה דגם קונים (כן, גם אצל חברה טובה יש (לא רק עלולים) דגמים בעייתים. ככלל, ולשם כך צריך מישהו אשר מבין במחשבים, אם קונים מחשב נייד או מחשב לוח (עם UEFI) סיני, מומלץ בחום לקנות אחד שהקהילה בנתה עבורו קושחת קורבוט (Coreboot) ולצרוב את הקושלה לפני שמתחילים להשתמש במכשיר ברצינות (תאבדו את הרישיון של חלונות (יש דרך לגבות אותו, אז זו לא בעייה אמיתית), אך זה בכל אופן רישיון למהדורה סינית של חלונות, אז זה לא משנה כל כך (איך שחלונות 10 בנוי, לא מומלץ להשתמש במהדורה אשר הינה פחות מפרו), והמחשבים הללו כל כך חלשים בדרך כלל (ובעיות האבטחה של אינטל, וההגנות מפניהם, בשנים האחרנות, לא עושות טובות (תלוי בדגם המעבד וסוג השימוש, תיתכן פגיעה בביצועים של יותר מ-60%)), שכבר עדיף לא להריץ חלונות עליהם, אלא לינוקס (אנדרויד הינו שימוש נפוץ עבורם, אך גם הלינוקס השולחני מתחיל להיות נפוץ). כאשר מחשב מגיע עם חלקים מולחמים (הבעייה הינה בעיקר עם אחסון, זיכרון יעודי, וכרטיסי רשת אלחוטיים, כיוון שישנם רכיבים אשר מולחמים כבר שנים, אך הם לא נוטים להתקלקל בתדירות כל כך גבוהה, ובדרך כלל לא צריך לשדרג אץ רובם), שברגע שהם הולכים, הלך המכשיר, ולא שווה לתקן אותו, כך שזרקתם מעל 2000₪ לפח (לנובו בעיקר אשמים בכך, אךגם לחברות אחרות ישנם דגמים כאלו). מתאמי רשת אלחוטיים אשר מאוד נפוצים אצל מחשבים סיניים (גם אצל לנובו), הינם של חברת רילטק, שכבוחן בטא לדרייברים שלהם ללינוקס, וגם מתוך שיחות עם חבר’ה אשר מתחזקים את הדרייברים ללינוקס, ובדיקות עצמאיות תחת חלונות ולינוקס, עולה שהכרטיסים הללו ממש זבל, כיוון שאיכות הקוד שבקושחות שלהם הוא, בלשון המעטה, נראית כאילו ילדים אשר בקושי מבינים בתכנות בנו אותו (תחת לינוקס יש פחות בעיות, הודות למתנדבים אשר מתקנים הרבה מהקוד של הדרייברים עצמם). להלן רשימה של יצרניות של מתאמי רשת אלחוטיים (שהגיוני שתמצאו אותם במחשבים כיום), לפי סדר האיכות שלהם: אינטל/קוואלקום מתאמי הרשת הכי טובים שתמצאו גם כרטיסים אשר אינם מולחמים, עם תאימות רחבה עם מגוון מערכות הפעלה. את מתאמי אינטל וקקואלקום ניתן למצוא גם תחת מותג קילר (Killer), אשר לא מומלצים, למעט כרטיסים אשר יצאו החל משנה שעברה, בגלל בעיות קושחה. מתאמי קוואלקום כם נמכרים תחת מגוון מותגים אחרים. אצל אינטל ישנם שני סוגים של כרטיסים, לפי התקשורת בין המעבד לכרטיס, אשר בעלות אותו חיבור M.2). תקשורת PCIe רגיל, ותקשורת PCIe מיוחדת של אינטל אשר נקראת CNVio. מומלץ בדרך כלל לקנות את הכרטיס הרגיל, כיוון שאין הבדל נוסף בין סוגי הכרטיסים, והכרטיסים הרגילים תואמים כל מחשב בעל חיבור M.2 אשר מתקשר באמצעות PCIe (חייגנים סלולארים מתקשרים באמצעות USB). מרבל בין היצרניות הכי טובות, אך תמצאו רק מתאים להלחמה, ובדרך כלל, רק במוצרים מוכנים (בעיקר כאלו אשר נועדו לעסקים). אני עדיין בודק את מצב התאימות עם לינוקס, אם כי נתבי ה- Wrt של לינקסיס בדרך כלל מעידים על תאימות מעולה. ברוודקום (אבאגו) מעולים, והאפשרות הכי טובה למערכת ההפעלה של אפל (MacOS/Mac OS X), הודות לשיתוף פעולה עם אפל, אך כאבי ראש בהפעלה ראשונית בלינוקס, בגלל פעילות בלתי חוקית של אבאגו (Avago) נגד קוד פתוח, מאז שהם קנו את ברוודקום ושינו את השם שלהם לברוודקום. אמפאק משתמשים במתאמים של ברוודקום/אבאגו. מדיהטק ביצועים טובים, אם כי לא ברמה של החברות שמעל (הייתי אומר אולי 70-85% אחוז מהאיכות), דבר אשר לא מפתיע, כיוון שמדיהטק אחרי כל קנו את ראלינק (Ralink), כמעט ולא רואים מתאמים לא מולחמים שלהם, אך ניתן להזמין באליאקספרס. רילטק אין צורך לחזור על עצמי, לפי המוצרים שלהם, זה נראה שאין להם כמעט מושג איך תקשורת (בעיקר אלחותית) עובדת.
Reply by יהודי
אגב, האם ניתן להזמין באמזון מחשבים ניידים בתקופה זו? אני שואל, כיוון שמבדיקות שערכתי, נראה שיש סיכוי שהיבואנים בארץ מנצלים את ההזדמנות לעשוק את הלקוחות (קפיצת מחירים ב- 1.5-2.5?, ומבחר קטן במיוחד מהרגיל של דגמים ותצורות). אם כן, הדל אינספיירון 5585 וה- 5485 (במיוחד דגמי ה- 2-ב-1) הינם בין המחשבים שהכי לקנות ברגע זה בשוק, אם כי לנובו עומדים להשיק מחשבי ת’ינקפאד (עם מעבדי רייזן דור 4) אשר יהיו עדיפים על פניהם, ויש כבר מחשב אידייהפאד (על אף חוסר איכות בסדרה הזו) (גם עם מעבדי רייזן דור 4) במחיר אשר מתחיל מ- ~1200₪, שנראה כמו אפשרות ממש טובה.

יהודי יקר, תודה על המאמר…
רוב מה שרשמת, גם אם בחלקו נכון, הוא פשוט לא רלוונטי.
המיתוס שssd מת מוקדם הוא בדיוק זה - מיתוס. זה נכון ברמה העקרונית והתיאורטית בהשוואה לhdd, אבל אף אחד לא משתמש בssd שלו, בטח לא בנייד, כמו שמשתמשים בחוות שרתים… בפועל לאורך העשור האחרון, כונני ssd מראים אמינות זהה ואף עדיפה על hdd (יש גם עמידות גבוהה יותר לנפילות, מכות וכשל טכני). הסיכוי של משתמש ביתי בשימוש סביר ואפילו כבד להרוג ssd תוך שנתיים - הוא קלוש ביותר. הממוצע בפועל, לא על פי תחושת בטן אלא על פי נתונים של ממש מרוב החברות הוא יותר לכיוון ה5-7 שנים לפחות. הכשלים קיימים באחוזים דומים לאלו של hdd. כמובן שיש מותגים ודגמים טובים, אמינים (ויקרים) יותר ופחות, בדיוק כמו hdd.
eMMc - שפשוט לא קיים במחשבים ניידים כיום ואף במיני מחשבים סינים זולים בימינו הוא כבר נדיר מאוד עד לא קיים, מהיר יותר מhdd, בוודאי כשהוא בתקן 5.0 ואילך. בכל מקרה לא רלוונטי לעניין.
לצרוב קושחה, וינדוס פרו, לינוקס…אחינו, זה לא המקום. מי שצריך עזרה בלבחור רכב לא צריך שתסביר לו איך עובד הקרבורטור, איזה גודל אום לסגור את הראש מנוע ואיך עובד הABS. הוא סה"כ רוצה לדעת מה הרכב הכי טוב בשבילו. אם הוא שוחה בקושחה ובלינוקס וכו’ וכו’…אז הוא לא צריך לא אותך ולא אותי בשביל עצה או עזרה.

רישיון חלונות סיני, ביצועים, חולשות במעבד וכו’ - שוב לא נכון ולא רלוונטי. זה וינדוס רגיל ומלא, משתמש ביתי ויותר לא חייב פרו ולא צריך להעסיק את עצמו עם זה והבעיות אבטחה של אינטל וכו’ לא יורידו לאף אחד 60% מהביצועים. לקחת סיכוי תיאורטי של אחד למיליון והשלכת על הכלל.

כרטיס רשת מולחם וכו’ - שוב, ‘קצת’ הגזמה. ברוב המחשבים, גם המיני מחשבים הסינים, זהו כרטיס וייפי פשוט ודי זול שקל להחליף ולשדרג אם רוצים. זה לא מולחם. אני מסכים ומכיר היטב שבהמון מחשבים, אסוס, לנובו, hp…מי שתרצה, יש דגמים עם כרטיס רשת צולע ומקרטע ודרייברים נוראיים, לרוב - 99%, כמה עדכונים או משחק בהגדרות פותר את זה. במקרה הכי גרוע או אם רוצים לשדרג אז קונים כרטיס ומחליפים או מחברים מתאם רשת לusb בגרוש. לבחור מחשב לפי מי היצרן והדרייבר כרטיס רשת שלו…זה כמו לבחור רכב לפי מותג הפילטר שמן והמגבים. אלו חלקים חשובים ללא ספק ואני מכיר שאלו של אינטל הכי מומלצים לרוב (יש גם עם wiffi 6)…אבל ב99.99% מהמכוניות הם עובדים בסדר גמור גם בלי להחליף אותם למגבי בוש ופילטר תוצרת יפן.

לגבי אמזון - החזירו משלוחים השבוע אך בינתיים רק אקספרס מהיר (ויקר).

Reply by יעל
שלום, תודה רבה על כל ההסבר המפורט. אני רוצה לקנות את המחשב הזה: HP Pavilion x360 14-DH1009NJ / 8XG06E האם מאז שכתבת עליו משהו השתנה בהמלצות? אני מחפשת לפטופ שהופך לטאבלט בסביבות ה 3000 ש"ח תודה רבה

היי יעל, תודה לך, הכל רלוונטי.

Reply by יעל
תודה רבה על התשובה לא מצליחה להשיג אותו, האם ידוע לך על חנות שהוא קיים במלאי? ב KSP הוא לא קיים, באייבורי גם לא, ב ORPC יש את הדגם הזה: HP Pavilion x360 14-dh009nj 8XG06EA ב 3400 ש"ח תודה רבה!

הי אלעד, איזה מהדגמים הבאים הוא המומלץ ביותר?(מקיי.אס.פי):

HP ENVY 13-AQ1001NJ / 9MF77EA

HP Pavilion 14-CE3002NJ / 8PL17EA

HP Pavilion 15-CS3001NJ / 8PL08EA

תודה!

לדעתי 14 אינטש זו הפשרה האולטימטיבית. 13 אינטש קטן מידי. 15 אינטש מגושם מידי.

ה15 כמובן גדול יותר וכבד יותר וגם הכי חזק - הן בתת דגם המעבד והן בכרטיס הגרפי, שהוא יספיק לגרפיקה ועריכת וידאו אך לא ממש למשחקים האחרונים.

השאר? די אותו הדבר רק עניין של העדפת גודל ומשקל. אם לא בטוח, אז לך על ה14, הבחירה הכי נוחה ומקום טוב באמצע.

Reply by eviatar
היי עם כל ההמלצות שלך, אני מחפש מחשב נייד שיתאים ללימודי מתמטיקה ומדעי המחשב אבל (וזה אבל חשוב) שיחליף לי באופן מלא מחברות. כלומר שיקול מסך המגע הוא קריטריון מכריע. אולי הדבר הנכון הוא טאבלט בגודל של A4 שזה הדבר העקרי בו? כל מה שמצאתי שנחשב “טוב” נמצא בטווח מאוד גבוהה (3 וחצי - 5 אלף בשביל מחברת דיגיטילית?) כמו אייפד או סדרת ה yoga c940. מה היית ממליץ?

אם מסך מגע זה בטוח הדבר בשבילך, אני מציע סדרת yoga של לנובו שמותאמת לזה וזה מחשב עוצמתי מאוד שיספיק לך למדעי המחשב בקלות רבה.
עם זאת - לא הרבה אנשים מסתגלים לכתיבה על מסך מגע, זה לא כמו לכתוב על נייר… לא בטוח שזה מתאים לך באמת והעלות הנוספת של קניית מחשב מותאם לכתיבה היא גבוהה. תוכל לקבל מפרט זהה ב1500 שקל פחות אם תלך על סדרה זולה יותר שלא תומכת בהכרח בכתיבה על מסך.

Reply by eviatar
כמובן, התהייה היא האם יש תחליף טוב למחשב נייד עוצמתי עם מסך מגע ועט איכותי (לדוגמא אייפד, או Remarkable), לצורך העניין אם כל המטרה של המכשיר הוא לשמש כמחברת, אייפד פרו בגודל A4 (דגם ה 12.9 אינצ’) יעלה 4000 שקל לפחות. וזאת מחברת מאוד יקרה…

תודה רבה על כלל המדריכים והפירוט!
לאור מלאים שאזלו עשיתי חיפוש בעצמי, האם המחשב בקישור נראה משתלם בעיניך?
https://www.gamore.co.il/products/item/213

נראה אחלה ומשתלם. מעבד דור עשירי, מספיק זיכרון RAM המון זיכרון SSD ומסך מגע… אחלה.