סקירה: מד חמצן ודופק Pulse Oximeter - והקשר לוירוס קורונה COVID-19

<div data-w

<hr

פורסם ב: 

מד רוויון חמצן זהו מכשיר מדידה שבודק את אחוז רוויון החמצן בדם. ההמכשיר אינו חודרני ולא דורש דקירה! הוא מודד את רוויון החמצן באמצעים פוטומטרים (עם אור). בדומה למדחום בייתי, גם אוקסימטר (מד חמצן) הינו מוצר בייתי פשוט. אנחנו יודעים שחום נורמלי של אדם הינו כ-37 מעלות צלסיוס, ומעל 38 מעלות כבר חולים. בדומה, גם…

אוסיף ואומר שגם אני הזמנתי לפני שנים כאלו ולוקח אותם כל מילואים ומשתמש בהם בתאג"ד (אמבולנס) בתרגילים ובאמת והם לא אכזבו. מעבר למדידת החמצון, זה גם נוח מאוד לקבל אומדן דופק מהיר.

Reply by פרמדיק שאכפת לו
א טיפ לילדים /תינוקות מומלץ לשים את המד על הרגל/האוזן בדיוק מהסיבה שציינת. ב היחידים שמומלץ לקנות זה האלה מאלי אקספרס /בנגוד /גירבסט (שבמקרה הם בדיוק אותו מכשיר) בגלל שהם גם נותנים ‘גל’ של אמינות הבדיקה (בתמונה שלך המכשירים הימני והשמאלי לא האמצעי) ה2 האחרים (שגם הם אותו מכשיר) לא מומלצים בגלל שאין להן את הגל הזה. ג אם אתם לא יודעים איך משתמשים במכשיר כזה (כן אני יודע שזה נשמע מצחיק ‘מה יש לדעת חוץ מלהדליק ולשים על האצבע’) מומלץ לא לקנות אותו לרוב עודף המידע שהוא נותן סתם יזיק למי שלא יודע להשתמש במידע הזה ד לסיכום אם אתם קונים סתם כדי שיהיה לכם לכו על מה שכבר רשמתי כדי שלפחות יהיה לכם אחד סביר ולא אחד סביר מינוס שלכם פרמדיק שאכפת לו

תודה על הטיפים והפידבק.
אומנם רק חובש ולא פרמדיק…אבל לא כל כך מסכים.
קודם כל הגישה של ‘עוד מידע רק מזיק’ זו גישה שאני פוסל על הסף. אפשר לתת את הקרדיט המינמלי לאנשים שיפעילו ראש, יקראו קצת וישאלו. במינימום יש להם עוד נתון חשוב לתת לרופא. אם מדובר במחלה כרונית, אסטמה ושאר בעיות - סביר שהם ביקרו כבר עשרות פעמים אצל הרופא ובית החולים ומכירים מספיק מה הטווח הרצוי, כך שמכשיר כזה יכול לתת להם חיווי כמה חמור המצב ושוב - עוד נתון לתת לרופא.
הגישה הזו בדיוק היא מה שגרמה לכך שכולנו לא חבשנו מסיכות כבר לפני חודש וחודשיים כי ‘רק צוותים רפואיים צריכים את זה ויודעים איך’ ושאר בני התמותה הטיפשים שכמותנו לא יודעים איך להשתמש במסיכות או בכפפות נכון ואין גם טעם להסביר להם איך. מי יודע כמה אנשים שילמו על זה כבר בחייהם או באשפוז.
לגבי ה’גל’ -
אני מסכים שעדיף את הגרסא הזו (זה מה שיש לי) שגם באה עם מסך OLED שהוא חסכוני יותר בסוללה והרבה יותר ברור לקריאה, גם בבהירות וגם בצבעים (וזה שיקול חשוב אם זה לתיק עזרה ראשונה). גם המחיר בדר"כ זהה לשאר אז אין סיבה להתפשר. קח בחשבון גם שאפשר לבחור ‘מצב’ בלחיצה על הכפתור ולשנות את מצב התצוגה מעם גל, לבלי גל, לרק דופק, רק דופק וחמצון וכו’ לבחירתך.
אם תסתכל שוב על התמונות - תראה גם שכל השלישייה בסקירה - עם גל.
בכל מקרה הגל הזה לא אומר הרבה לאדם הממוצע והוא גם כל כך קטן ובלי שנתות כך שהוא די מיותר לשימוש ביתי. הרי חשוב לנו המספר - 99%, 95%, 87%…וזה הנתון שנתייעץ איתו מול הרופא/מד"א. לא הגל קצת ירד או קצת עלה. זה כבר באמת נתון שצריך ניסיון וידע מעמיק יותר כדי לקרוא נכון.
אגב חלקם מציגים גם (מספר נשימות בדקה) Respiratory Rate- RR וPI וזה נחמד ושימושי, לדוגמא:

Reply by פרמדיק שאכפת לו
מה שציינת בסוף זו בדיוק הבעיה. אנשים מסתכלים רק על האחוזים כשהדרך היחידה היא לעבוד גם עם הגל וגם עם המספרים כי מספרים ללא גם אין להם תוקף (לאומת גל בלי מספרים שיכול לעזור במקרים מאוד ספציפיים) אישית אני גם מסתובב עם אחד כזה עלי תמיד, אבל כמות האנשים שאני שם להם את זה על האצבע היא בערך 1 ל 15 לא כל בן אדם צריך (בשונה ממסכות שכולם צריכים לשים.) והנקודה היא לא שעודף מידע מזיק אלא שעודף המידע שאין לך מה לעשות איתו מזיק (לדוג אנשים ששמים על היד דופק 90 סיטוראציה 55% נבהלים ומזמינים אמבולנס ורק כשמגיעים מגלים שבכלל היה לק שקוף על האצבע מה שמוריד את התוקף מהמספרים)

נשמע לי שאתה מקיש ממקרי קיצון אל הכלל. אני לא מכיר או שמעתי על מקרים שמישהו הזמין אמבולנס, על כל העלויות והמשמעויות הנלוות, כי מד חמצון ב10-20 דולר במדידה עצמית בבית נתן לו מדד של פגר. גם אם היו מקרים כאלו, אני מניח שמדובר במתי מעט ולא האוקסימטר או כן גל לא גל הם הבעיה, אלא היפוכונדריות ושאר בעיות פסיכולוגיות שגורמות לאנשים כאלו ללכת למיון/רופא לעיתים קרובות. אם זה לא היה האוקסימטר אז זה היה תירוץ אחר מין הסתם.
אם אמבולנס מגיע גם בלי תחקור מינמלי בטלפון קודם איך הגיעו ל55% חמצון בכלל ואיך מדברים איתם על הרגליים בכלל אם זה הנתון האמיתי…זו גם בעיה. זה לא אקג…וגם האדם הממוצע שקונה מכשיר כזה מבין את זה.
אפשר גם לצפות שיקראו את ההוראות הקטנות (ואין הרבה - סה"כ לראות שהגל הוא בצורת מסור ולא ‘שבור’ עם מקטעים לא סדירים או שטוח מידי. לא מדע טילים).
בנוסף, מניסיוני גם עם האוקסימטרים הזולים הנ"ל, הם כלל לא יציגו את נתון החמצון אם אין קריאה טובה מספיק -
" In fact a number of oximeters will simply not display any numbers until it
“recognizes” a normal wave form configuration. Others might show dashes or
other indications that some condition is not being met according to that particular
oximeters measuring algorithm. "

http://oxyview.com/Portals/0/PDF/Wave%20Form.pdf

בקיצור, לדעת מה החמצון והדופק שלך/אחרים זה מצויין ושימושי, בטח למי שסובל מקוצר נשימה, אסטמה, קשישים וכו’ ובטח ובטח כשאתה לא פרמדיק מנוסה ולא מודד דופק ידנית/עם מכשירים יקרים יותר כל יום. לעצמך ולרופא זה בטח נתון שימושי וחשוב בהרבה משום נתון, גם אם כמו כל נתון ודיווח - הוא בערבון מוגבל וייתכן אחוז קטן של טעויות או מדידה לא נכונה כי מישהי שמה לק ג’ל. לי בשטח זה כבר עזר במקרים שבאים בריצה עם קרמי, אפוד, אלונקה וכו’ וקשה מאוד להרגיש דופק חלש ומהר כשאתה שומע בעיקר את הדופק של עצמך דופק…

מה שכתבת לילדים, לשים על האוזן או ברגל זה נכון רק למכשירים בבתי חולים שבהם החיישן קטן ממוקם בקצה חוט. זה לא עובד במכשירים הביתיים שצויינו לעיל! הם פיסית דורשים אצבע ארוכה כדי למקם אותה מעל החיישן. מי שרוצה למדוד ילדים יצטרך לקנות מכשיר לילדים כגון זה: https://tavi.ly/2peC

כמה קל להגיד שהציבור מטומטם הציבור לא מבין ולכן עדיף שהציבור לא ידע כי הוא טיפש מידי מכדי להבין את המשמעות.
זה שטויות והתנשאות! הציבור לא מטומטם, כולם יודעים לקרוא הוראות ולהשתמש. זה ממש ממש ממש פשוט לשימוש. אני לא מבין כלום ברפואה, ועדיין, שם את האצבע ומקבל קריאה יציבה אחרי כמה שניות. די כבר עם התנשאות מכוערת, אפשר פשוט להגיד לאנשים לשים לב שהקריאה מתייצבת והדופק נמדד. כל אחד יכול להשתמש במכשיר הזה ולקבל קריאה מדוייקת, לא צריך להיות פרמדיק, זה לא קשה יותר מקריאה של מדחום בייתי.

Reply by Yaniv B
עוד שימוש לזה הוא לאנשים שעושים טרקים, בנקודות גבוהות עם אוויר דליל חשוב לעקוב אחרי החמצן בדם כדי שלא תהיה מחלקת גבהים. במחיר הזה ממש כדאי לקנות שיהיה.